لایحه پیشگیری از آسیب‌دیدگی زنان و ارتقای امنیت آنان در برابر سوء رفتار

به نظر می‌رسد سیاست کلی تدوین کنندگان این لایحه با توجه به مفاد آن و غلبه مباحث مشتمل بر مجازات نسبت به سایر موضوعات مورد توجه، مبتنی بر «مبانی جرم‌انگاری حمایتی» بوده است.

جایگاه نوروز در عرصه دیپلماسی فرهنگی

جایگاه و نقش نوروز به عنوان یک مولفه فرهنگی در هم‌گرایی منطقه‌ای جایگاه و نقشی بی‌بدیل است.

جای قلدرهای جنسیتی روی آنتن نیست!

«اصلا انگار بعضی از زنان سلبریتی، یائسگی را تقصیر جمهوری اسلامی می‌دانند؛ (خنده بلند مجری!) تا به ۵۰ می‌رسند، روسری بر می‌دارند و به جمهوری اسلامی فحش می‌دهند. این یک چیزی طبیعی است و برای همه هم هست. شما اگر در آمریکا هم بودید، همین اتفاق می‌افتاد. قبلا جوان بودی، رو بورس بودی، هرکس یک دوره‌ای دارد؛‌ حالا یک جوان دیگر می‌آید...» تکرار صدای خنده مشمئزکننده ...

«سرهنگ ثریا»؛ عرصه تبحر دو زن

«سرهنگ ثریا» محصول سازمان هنری رسانه ای اوج است که در نخستین روز چهل و یکمین جشنواره فیلم فجر از آن رونمایی شد و مورد توجه اهالی رسانه، منتقدان و مخاطبان قرار گرفت. فصل مشترک تمجیدها به بازی خوب ژاله صامتی بازمی گردد.

حمایت‌گری از مادر شاغل؛ مغفول در سیاست‌گذاری

بررسی‌ها نشان می‌دهد: از طریق سیاست‌گذاری و پُرکردن خلأهای قانونی و حمایتی می‌توان از محروم شدن زنان از مادری و یا تجربه مادری با کیفیت پایین و از قرارگرفتن آنها در دوراهی زندگی خانوادگی و توسعه فردی به واسطه اشتغال جلوگیری کرد.

در داووس ۲۰۲۳ چه گذشت؟

اگر کشورها ساختار دیجیتالی خود را نکنند، در آینده‌ای نه چندان دور از صحنه رقابت و بهره‌وری در جهان عقب خواهند ماند (Digital Infrastructure).هرچند اتوماسیون به تعطیلی برخی از مشاغل خواهد انجامید اما با کسب مهارت‌های جدید در جهان دیجیتال، شغل‌های جدیدی برای شهروندان ایجاد خواهد شد.

مساله مهاجرت

مهاجرت پدیده‌ای است به قدمت تاریخ بشر. انسان‌ها هر گاه که نتوانسته‌اند زندگی مطلوبشان را در یک محل بیابند، آن را در جای دیگری جست‌وجو کرده‌اند...

دانش‌آموزان در سال تحصیلی بین‌التعطیلین!

آلودگی هوا، سرمای زیاد و بی‌سابقه، بارش برف و باران سنگین و شدید، گردوغبار، بازی‌های تیم ملی در جام‌ جهانی و اتفاقاتی نظیر اینها همه دلایلی بوده است که باعث شده در همین حدود چهارماه از آغاز سال تحصیلی جدید، کمتر روزی را در کشور داشته باشیم که مدرسه‌ای در یکی از شهرها یا در بسیاری از شهرها تعطیل نبوده باشد و این یعنی یک ضربه کاری دیگر بر پیکره نحیف نظام آموزش کشور در این بلبشوی آموزش بعد از کرونا و بی‌عدالتی‌های آموزشی که روزبه‌روز در حال گسترده‌ترشدن و بیشترشدن است.

به داعشی‌ها سلام کن

مهمترین ویژگی که در قسمت نخست سریال «سقوط» جذاب و قابل پیگیری بود، انتخاب سوژه ملتهب و پرچالشی است که در آغاز، بذر آن پاشیده شد و در ادامه کار، شکل‌گیری یا عدم شکل‌گیری تعلیق اصلی در داستان، به چگونگی پرداختن به آن در قسمت‌های بعدی برمی‌گردد.

شورای زنان باید پاسخگوی کوتاهی‌ها در عرصه بین‌المللی باشد

لغو عضویت ایران از کمیسیون مقام زن سازمان ملل متحد در چند روز اخیر یکی از اخبار مهم در حوزه اجتماعی و مسائل زنان و خانواده بود که واکنش فعالان این حوزه را نیز به همراه داشت.