هرآنچه باید از تفاوت‌های انواع مهریه بدانید

کلمۀ مَهر به معنای مهریه، گاهی به صورت ترکیبی و با تعابیری مثل «مهر السنه»، «مهر المثل» و «مهر المسمی» به کار می‌رود. در این نوشتار به تعریف و بیان تفاوت‌های این تعابیر پرداخته‌ایم.

میزان ارث زنان در اقوام و ادیان قبل از اسلام

قبل از اسلام در میان اقوام و ملل متمدن و غیر متمدن جهان، مصادره اموال میت، تابع زورمدارى بود؛ به گونه‏اى که هرکس نیرومندتر بود، اموال متوفى را به تصاحب درمى‏آورد و افراد ضعیف و ناتوان و از جمله زنان و کودکان را محروم مى‌ساخت.

وضعیت و روند طلاق در جامعه ایرانی

مرکز پژوهش‌های مجلس گزارشی درباره وضعیت و روند طلاق در جامعه منتشر کرد و نسبت به خطر شکستن قبح طلاق هشدار داد.

حذف نام همسر اول از شناسنامه چه شرایطی دارد؟

حذف نام زوج از شناسنامه زوجه تنها در صورتی امکان‌پذیر است که در دوران عقد جدایی انجام شده باشد و دوشیزه بودن زوجه مطابق احکام قضایی و سند طلاق قابل استنباط باشد.

آیا مستمری همسر فوت شده، بعد از ازدواجِ مجدد، قطع می‌شود؟

برقراری تعهدات بلندمدت از جمله پرداخت مستمری بازنشستگی، ازکارافتادگی و بازماندگان از جمله مهم‌ترین تعهدات بیمه‌ای سازمان تأمین‌اجتماعی است که بیمه‌شدگان و بازماندگان واجد شرایط آنان می‌توانند درصورت احراز شرایط قانونی، از این حمایت‌ها بهره‌مند شوند.

یکی از دلایل درخواست مهریه نامتعارف، تامین امنیت اقتصادی زنان است

حجت الاسلام هدایت نیا گفت: آگاهی نداشتن از پیامدهای مهریه سنگین، یکی از دلایل پذیرش آن از سوی مردان است؛ دو درصد مهریه‌ها بالای هزار سکه و پنج تا شش درصد بالای ۵۰۰ سکه است.

اعلام شرایط تغییر نام خانوادگی/امکان تغییر فامیلی زنان به نام همسر

گاهی به دلایلی افراد تمایل پیدا می‌کنند نام خانوادگی خود را تغییر دهند؛ مرجع رسیدگی به این موضوع برابر قانون، ثبت احوال است و تغییر نام خانوادگی برای هر شخص پس از داشتن شرایط قید شده در قانون توسط ثبت احوال بررسی خواهد شد، به طوریکه برداشتن پسوند نام خانوادگی به نام اشیاء و یا مکان خاص و همچنین تمایل بانوان به تغییر فامیلی خود به نام خانوادگی همسر از این موارد است.

 تدوین لایحه‌ای جهت «ساماندهی اهدای جنین»

معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری به منظور حل مسائلی پیرامون زوایای فقهی و حقوقی روش‌های نوین باروری و اهدای جنین به زوجین نابارور، در حال تدوین لایحه‌ای جامع به منظور «ساماندهی اهدای جنین» است.

مجازات «نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی» چیست؟

قانونگذار در قانون مجازات اسلامی، «نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی» را جرم‌انگاری و برای آن مجازات تعیین کرده است.

هشدار جدی به زنان درباره ازدواج و طلاق صوری!

اولین هشدارها از سال 1397 مطرح شد؛ شهیندخت مولاوردی- معاون سابق امور زنان ریاست‌جمهوری هشدار داد که به دنبال افزایش تورم و گرانی هزینه‌های زندگی، نوع جدیدی از طلاق موسوم به «طلاق تأمین اجتماعی» باب شده است.